Jak lekce pro děti /neplavce probíhá?

První krok

Pokud má dítě větší respekt z vody a bojí se vezeme ho společně s hračkami do mělké vody a necháme ho si hrát. Během chvíle se přizpůsobí prostředí a na strach z vody se zmírní, zvlášť když bude mít kolem sebe i další nebojácné děti. Snažíme se o individuálbí přístup,na nikoho netlačíme a dítě nenutíme dělat cviky,na které se necítí.

Druhý krok je dítě naučit ponořit obličej-hlavu pod hladinu, což zejména pro starší děti už nemusí být vůbec jednoduché. Nejlepší je učinit to právě na mělčině, třeba se sehnout k nějaké oblíbené hračce pod vodou, bubláním do vody apod. nejprve se snažíme natrénovat to, jak zadržet dech. Velmi pomáhá, když jde dítěti instruktor příkladem a potápí se s ním.

Třetí krok začínáme se splýváním na zádech - je to pro dítě jednodušší takto začínat - dítě povzbuzujeme, aby tlačilo boky vzhůru a břicho vystrkovalo co nejvýše nad hladinu, uši ať naopak skryje pod hladinu. . "Vozíme" ho v této poloze, jak je libo, a až to zvládne, začneme s cvičením na břiše.

  • Posléze učíme dítě správně šlapat vodu. Na toto cvičení se vydáme na kraj bazénu či někam, kde dítě nedosáhne na dno - ale vždy blízko bezpečí mělčiny.
  • Na schodech nacvičujeme kopání, nohy i chodidla by měly být propnuté, rukama může zkoušet styl prsa
  • Se samotným plaváním opět začínáme s pomůckami. "Ideální je kombinace pásu s plováky spolyethylenovými rukávky. Výborná je rovněž vesta - ty výukové jsou nakloněné trochu dopředu, připravené na plavání, umožňují postupně odejmout plováky, tím se dítě postupně učí plavat samo. Velkou pomocí je i plavací deska, s níž udělá vaše dítě v plavání rychle pokrok a ještě ho to bude bavit," Jakmile zvládne dítě kopat nohama,začneme pozvolna nacvičovat kraul,znak,prsa.